Kintsugi, czyli łączenie rozbitych przedmiotów metalami szlachetnymi, jako styl we wzornictwie wywodzi się z wielowiekowej japońskiej tradycji. Oryginalnie zastosowanie znajdował głównie w ceramice i rękodzielnictwie, gdzie specjalne spoiwo lub klej mieszano ze sproszkowanym złotem, srebrem, brązem lub innymi cennymi substancjami. Następnie wykorzystywano je do sklejania rozbitych cennych przedmiotów (głównie użytku codziennego), które wedle lokalnych tradycji zyskiwały w ten sposób nie tylko nowe życie, ale i większą wartość artystyczną.
Inspiracje kintsugi we współczesnym designie
Sama idea kintsugi została obecnie zaabsorbowana przez różne branże związane z projektowaniem mebli i dekoracji. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim lampy z abażurami stylizowanymi zgodnie z zamysłem kintsugi. Zastosowanie współczesnych, przezroczystych lub półprzezroczystych spoiw pozwala na uzyskanie ciekawych efektów świetlnych i nadanie wnętrzom interesującego charakteru. Podobnie jest w przypadku szeroko rozumianej ceramiki użytkowej i dekoracyjnej – stylizowane na popękane i posklejane naczynia, wazony czy zastawa pojawia się na rynku w różnych odsłonach, a proszek tradycyjnie wytwarzany z cennych surowców często zastępowany jest różnymi nieoczywistymi substancjami, co umożliwia uzyskanie interesujących barw i faktur.
Złote pęknięcia na ścianach
Kintsugi znajduje obecnie zastosowanie nie tylko w „naprawie” przedmiotów, ale i w architektonicznym aspekcie projektowania wnętrz. W pomieszczeniach o minimalistycznym lub industrialnym stylu interesującą dekoracją może okazać się jednolita kolorystycznie ściana usiana pęknięciami wypełnionymi materiałem o innym kolorze lub fakturze. Styl ten szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z betonem architektonicznym.
Piękna technika! Chciałabym przynajmniej abażur w takim stylu.