Modernistyczne budownictwo wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań związanych z wentylacją i ogrzewaniem. Z tego powodu coraz więcej osób stawia na systemy rekuperacji. Taka opcja jest przyjazna dla zdrowia i środowiska, a ponadto pozwala na oszczędzanie zauważalnych kwot. Podpowiadamy, dlaczego warto stawiać na rekuperację.
Rekuperacja – najważniejsze informacje
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to ekologiczny system na miarę XXI wieku. Jego stosowanie pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, co ma olbrzymie znaczenie w czasach pogarszającego się stanu środowiska naturalnego. Poza aspektem ekologicznym, systemy rekuperacji cechują się dużą uniwersalnością. Z oczywistych względów ich montaż jest znacznie tańszy w przypadku nowych budynków. Nie oznacza to jednak, że nie można ich instalować w już istniejących domach. W takich przypadkach należy zadbać o ich odpowiednią szczelność i można się cieszyć z działania opisywanego rodzaju wentylacji. Warto zaznaczyć, że montaż systemu jest dofinansowywany ze środków państwowych, co oznacza znacznie szybszy zwrot takiej inwestycji. Według szacunków specjalistów jest to średnio okres około 10 lat.
Centralna wentylacja
Najpopularniejszą odmianą rekuperacji jest centralna wentylacja z odzyskiem ciepła. Taki system umożliwia zaawansowaną obróbkę powietrza. Pozwala na jego filtrowanie, ogrzewanie, nawilżanie, osuszanie lub schładzanie. Daje możliwość dostarczania strumienia powietrza do wielu pomieszczeń w budynku. Decydując się na zakup tego rodzaju wentylacji, należy zadbać o dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy. Jest to urządzenie będące sercem takiej instalacji, dlatego nie można bagatelizować tej kwestii. Warto stawiać na sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów, a jego moc musi być dostosowana do metrażu używanych pomieszczeń. Zbyt niskie parametry będą skutkowały niedostateczną ilością powietrza w budynku. Następstwem takiego stanu rzeczy będzie brak komfortu wentylacyjnego w obiekcie, a co za tym idzie złe samopoczucie osób w nim przebywających. Z drugiej strony dobór jednostki o zbyt wysokiej mocy będzie skutkował zbyt dużą wydajnością i marnowaniem energii. Taki system pozwala na zauważalne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie – mogą one wynosić nawet do 40%.
Decentralna wentylacja
Decentralny system wentylacji z odzyskiem ciepła polega na wykorzystaniu mniejszych jednostek. Są one montowane w pomieszczeniach w ścianie zewnętrznej obiektu. Podobnie jak w przypadku modelów centralnych, taki system pobiera zużyte powietrze z wnętrza, odzyskuje zawarte w nim ciepło i usuwa je na zewnątrz. Ciepło jest przekazywane do świeżego, przefiltrowanego powietrza, które jest pozyskiwane z zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala na sprawną obsługę jednego pomieszczenia o dowolnym metrażu. Jest to doskonała opcja dla starszych budynków, w których montaż centralnej rekuperacji wiązałby się z olbrzymi kosztami. Decentralna wentylacja z odzyskiem ciepła jest łatwa i szybka w instalacji. Nie zajmuje wiele miejsca i nie wymaga wielu przeróbek w konstrukcji budynku. Aby zwiększyć moc takiego systemu można się zdecydować na montaż dwóch jednostek położonych blisko siebie. Taka nowoczesna instalacja jest bardzo prosta w obsłudze i może być sterowana za pomocą pilota. Sprawdzi się nie tylko w domach, ale również w szkołach, szpitalach, poczekalniach, biurach oraz w budynkach o charakterze komercyjnym.
Dlaczego warto stawiać na rekuperacje?
Niezależnie od wyboru rodzaju wentylacji z odzyskiem ciepła jest to rozwiązanie przynoszące bardzo wiele korzyści. Najbardziej oczywistą jest możliwość oszczędzania sporych kwot na ogrzewaniu. Rezygnacja z polegania na systemach grzewczych opartych na stosowaniu paliw kopalnianych sprawia, że domowy budżet nie będzie nadwyrężany. Ponadto takie rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska oraz zdrowia. Wdychanie świeżego, niezawierającego zanieczyszczeń i alergenów powietrza ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Przekłada się na lepszy nastrój, wzmożoną produktywność, kreatywność i lepszy komfort snu. Warto zaznaczyć, że takie instalacje dają możliwość kontrolowania wilgotności w pomieszczeniach. Wbrew pozorom działają bardzo cicho i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Rekuperacja to strzał w dziesiątkę dla świadomych osób dbających o zdrowie swoich bliskich oraz stan środowiska. Jej zakup to rozsądna inwestycja, na którą decyduje się coraz większa liczba Polaków. Zdrowe i ciepłe powietrze w pomieszczeniach to dobry wybór nie tylko dla portfela.