Wykończenie niektórych pomieszczeń wymaga poświęcenia nieco więcej czasu, niż zwykłe pomalowanie ścian i położenie paneli na podłogach.
Należą do nich łazienki czy kuchnie, gdzie najczęściej zastosowanie ma glazura. Płytki są wykorzystywane na ścianę oraz podłogę. Dlaczego są tak często wybieranym materiałem na wykończenie pomieszczeń? Niosą ze sobą wiele zalet: występują w wielu wzorach i kształtach, można je dowolnie łączyć ze sobą tworząc ciekawe kompozycje oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Jednakże ich zdecydowanie największą cechą jest ich wysoka odporność na uszkodzenia oraz wilgotność, co w łazienkach czy kuchniach jest bardzo istotnym czynnikiem.
Płytki na całej ścianie czy tylko do połowy?
Dylematem wielu osób jest sprawa montażu glazury na ścianie – czy płytki powinny pokrywać całe ściany czy wyłącznie fragmenty? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, a także projektu. Łazienki, szczególnie małe, najczęściej są pokrywane w całości glazurą. Wynika to przede wszystkim z dużego stężenia wilgotności. Dzięki płytkom można ograniczyć ryzyko wystąpienia nieestetycznej pleśni i zacieków na ścianach. Co więcej, płytki łatwiej jest wyczyścić i dosuszyć w razie potrzeby. W kuchniach natomiast płytki wykorzystuje się głównie w przestrzeniach pomiędzy górnym, a dolnym rzędem szafek, w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia kuchenne.
Akcesoria montażowe do glazury
Do zakładania glazury są potrzebne nie tylko płytki, ale również fugi będące wypełnieniem szczelin pomiędzy nimi. Przydają się również krzyżyki lub klipsy, które pomogą w zachowaniu jednakowego dystansu pomiędzy płytkami. Glazura o dużych rozmiarach i dużej wadze będzie łatwiejsza w obróbce dzięki specjalnym przyssawkom.